خانه / مقالات / چگونه یک نام مناسب برای کتاب خود انتخاب کنیم ؟

چگونه یک نام مناسب برای کتاب خود انتخاب کنیم ؟

به نام حضرت دوست

دوستان عزیز و بازدید کنندگان محترم سایت آموزش داستان نویسی سلام

 

امیدوارم که لبخند شادی همیشه مهمان لب های شما باشد

 

من مصطفی طاهری هستم و خوشحالم تا بایک مقاله دیگر درسایت آموزش داستان نویسی در خدمت شما دوستان هستم .

 

شاید یکی از چالش های پیش روی نویسندگان ، نام و یا عنوان کتاب باشد .

 

اکثر نویسنده ها برای یافتن یک عنوان مناسب برای کتاب خود با چالش مواجه شده و نمی توانند به راحتی یک اسم یا عنوان مناسب برای خود پیدا کنند .

و این در حالی است که نام کتاب بسیار مهم و می تواند خودش به تنهایی فروش یک کتاب را بالا ببرد به شرط اینکه اصول درست را رعایت کرده باشد .

 

نام کتاب در واقع یک خلاصه از کل کتاب در یک کلمه و یا یک جمله است ، پس باید با موضوع و مطالب کتاب متناسب باشد ، البته هستند کتابهایی که نامشان هیچ تناسبی با مطالب و محتوی کتاب ندارد که این مورد را هم در ادامه توضیح خواهیم داد .

 

در اینجا یک مثال آورده می شود تا مطلب کاملاً شفاف شود :

فرض کنید کتاب شما یک رمان در مورد پیرمردی است که در اوج پیری عاشق دختری جوان شده و همه زندگی خود را در قمار عشق می بازد ، خانواده اش او را ترک کرده و تنها می شود و در نهایت در راه رسیدن به آن دختر ناکام مانده و فوت می کند .

 

در این رمان اتفاقات پیچیده ای از روابط پیرمرد با خانواده خود و همچنین نحوه عاشق شدن او و در نهایت چالش های پیش رو در رسیدن به دختر رخ می دهد ، حال قصد داریم برای این رمان یک عنوان یا نام پیدا کنیم ، دراین راه باید مراحل زیر را انجام دهیم :

 

مرحله اول :

 یک لیست از اسامی که به ذهنتان میرسد تهیه کنید اصلاً مهم نیست که نام ها خوب هستند یا بد ، تناسب دارند یا نه ، فقط هر اسمی که به ذهنان میرسد را یادداشت کنید و به هیچ وجه در این مرحله به فکر خوب و بد نام ها نباشید و فقط باید معنی و مفهوم آنها را بدانید ، اگر نامی به ذهنتان رسید که معنی آن را نمی دانید می توانید از طریق اینترنت و یا اپلیکیشن های مربوط به لغت نامه ، معنی آن را پیدا کنید .

 

نکته مهم :

اگر نام انتخابی شما بتواند یک سوال در ذهن مخاطب ایجاد کند و یا حس کنجکاوری او را فعال کند بهترین نام خواهد بود .

مرحله دوم :

یک لیست از نام های ترکیبی تهیه کنید نامهایی که می توانند حتی یک جمله باشند ، در اینجا هم به فکر خوب و بد بودن و فیلتر کردن نباشید و فقط یادداشت کنید .

 

مرحله سوم :

 یک جدول تهیه کنید در دو ستون ، یک ستون مربوط به اسامی که با محتوی کتاب تناسب دارد و یک ستون آنهایی که اصلاً با کتاب تناسب ندارند ، این مرحله را در مورد هر دو مرحله اول و دوم انجام دهید .

 

مرحله چهارم :

 لیست ها را در مکانی که جلوی چشم شما نباشد قرار دهید و تا یک روز بعد به آنها نگاه نکنید ، مثلاً داخل کشو کمد خود قرار دهید و قفل کنید ، این به این دلیل است که اگر در لحظه نوشتن لیست  نسبت به نامی توجه بیشتر داشته باشید و یا معنی نامی ذهن شما را مشغول کرده باشد ، از ذهن شما خارج شود .

 

مرحله پنجم :

پس از گذشت یک روز مجدداً سراغ لیست خود رفته و نام هایی که به نظرتان مناسب نیستند را خط بزنید و نامهای باقی مانده را در لیست دیگری وارد کنید ، سعی کنید نام های باقی مانده از ده عدد تجاوز نکند ، چرا که کار بسیار سخت خواهد شد ، به عبارت بهتر از بین نام ها ده عدد را انتخاب کنید .

نکته مهم :

نام کتاب باید به نحوی باشد که مخاطب را از راه دور به خود جذب کند به عبارت بهتر وقتی که مخاطب از مقابل ویترین کتاب فروشی و یا غرفه نمایشگاه عبور می کند و اتفاقی به عنوان کتاب شما نگاه می کند ، جذب شده و آن را بردارد .

مرحله ششم :

وارد سایت کتاب خانه ملی ایران شوید و نام های انتخابی خود را در قسمت مربوطه که عکس آن در اینجا نمایش داده شده وارد کنید ، اگر نام قبلاً توسط کسی انتخاب و ثبت شده باشد در اینجا به شما نشان خواهد داد ، اگر در بین اسامی نامی تکراری وجود داشت آن را خط بزنید ، این کار را در مورد هر دو لیست خود انچام دهید .

جهت ورود به سایت کتاب خانه ملی ایران می توانید از لینک زیر استفاده کنید .

 

http://www.nlai.ir/

همان طور که در عکس زیر مشاهده می کنید من نام ” هوس مرده ” را در قسمت جستجو سرچ می کنم :

 

نتیجه جستجو را در عکس زیر مشاهده می کنید که نشان می دهد هیچ کتابی با این نام وجود ندارد :

 

 

 

حالا اسم ” کاخ تنهایی ” را در قسمت جستجو تایپ کرده و دکمه جستجو را کلیک می کنیم ، نتیجه را در عکس زیر می بینید که کتابی با این عنوان قبلاً ثبت شده است :

 

 

مرحله هفتم :

در مورد اسامی باقی مانده ، برای هر کدام به صورت جداگانه یک پاراگراف بنویسید ، اگر نام انتخابی شما قابلیت توضیح خوب و مناسب داشته باشد آن را انتخاب و اگر نمی توانید توضیح درستی از آن داشته باشید ، آن را خط بزنید ، چرا که خود نویسنده باید بتواند تسط کافی بر نام انتخابی خود داشته باشد .

 

مرحله هشتم :

احتمالاً در این مرحله تعداد زیادی نام برای شما باقی نخواهد ماند ، شاید به تعداد  و یا زیر تعداد انگشتان یک دست ، حال وقت آن است که نام های خود را در قسمت جستجوی گوگل قرار دهید تا متوجه شوید که از این نامها در چه سایت هایی استفاده شده و معنی و مفهوم واقعی آنها ، نوع استفاده از آنها و نحوه درست نوشتن آنها را کشف کنید .

 

 

شاید برای بسیاری از نویسندگان هیچ نیازی به این مراحل نباشد و آنها بتوانند به راحتی نام کتاب خود را انتخاب کنند ، در واقع یافتن نام مناسب برای کتاب مهارتی است که شما به  مرور خواهید آموخت و به مرحله ای میرسید که میتوانید به آسانی یک نام خوب و مناسب انتخاب کنید .

 

 

نکته پایانی اینکه نام کتاب بسیار مهم است اما نباید روی آن حساسیت بیش از حد داشته باشید و وقت خود را مدت زیادی بابت یافتن عنوان خوب تلف کنید ، همین که مراحل گفته شده را انجام دهید به خوبی می توانید یک نام خوب پیدا کنید ، حتی ممکن است در همان مرحله اول نام مورد نظر خود را یافته و دیگر نیازی به مراحل بعدی نداشته باشید اما پیشنهاد من این است که همه مراحل را انجام دهید تا بهترین عنوان برای کتاب شما ثبت شود .

 

به امید فردایی بهتر

مصطفی طاهری

 

اگر هنوز وارد کانال تلگرامی ما نشده اید می توانید از طریق آدرس زیر وارد کانال تلگرامی آموزش داستان نویسی ما شوید .

taheeristory@

جهت ثبت نام و شرکت در دوره غیر حضوری و رایگان آموزش داستان نویسی لطفاً اینجا کلیک کنید .

 

 

با ما در ارتباط باشید

taheeri@yahoo.com

درباره مصطفی طاهری

۳ نظرات

  1. با تشکر از شما جناب طاهری
    نکات جالبی بود که در مقاله آورده بودید
    اگر دوستان علاقه‌مند به اطلاعات بیشتری در این باره هستند پیشنهاد میکنم مقاله زیر را هم مطالعه کنند.
    البته با اجازه مدیر وبسایت
    https://goo.gl/sB1nzk

  2. چطوری اسمی برای کتابم که در مورد خاطرات زندگیم از سن شش سالگی تا الان هست پیدا بکنم …ممنون میشیم راهنماییم بکنید . ..با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رد کردن