خانه / مقالات / نوشتن را از کجا شروع کنیم.

نوشتن را از کجا شروع کنیم.

نوشتن را از کجا شروع کنیم.

از همین لحظه باید شروع کرد.

 

نوشتن را شاید بتوان تنها فنی دانست که برای فرا گرفتن و انجام دادن آن قبل از یاد گیری و فکر کردن باید انجامش داد.

برای تعمیر یک وسیله برقی باید در وهله اول توانایی تعمیر را داشته باشی و برای اینکه در تعمیر توانا شوی باید اول آن را یاد بگیری به عبارت بهتر باید تحت آموزش قرار بگیری اما در نویسندگی اصلا این طور نیست اول باید بنویسی و بعد از اینکه دستت در نوشتن راه افتاد آن وقت به یادگیری بپردازی .

استفاده از ابزارها آن هم در ابتدای نوشتن ، ما را محدود می کنند چون داستان نویسی یک فعالیت خلاقانه است و هر آنچه که توسط نویسنده بر روی کاغذ نقش می بندد حاصل خلاقیت اوست .

نوشتن مثل رانندگی نیست که در حین انجام آن باید قوانین را هم رعایت کرد حتی کشیدن یک تابلو و یا حتی ساخت یک اثر هم این شرایط را ندارد و در حین انجام باید از ابزارها استفاده و قوانین را اجرا کرد چرا که نمی توان پس از پایان بازگشت و دوباره اصلاح کرد اما در نوشتن این طور نیست وقتی که متنی را می نویسید و یا حتی شعری را می سرایید می توانید هزاران بار به عقب برگردید و اصلاح کنید و این یکی از بارزترین خصلت های این هنر است .

حال چه کنیم و از کجا شروع کنیم :

همان طور که در اولین نوشته از اول این مقاله اشاره کردم باید از همین لحظه شروع کنید.

صفحه ای از کتابی را در مقابل بگذارید و به صورت کاملاً تصادفی از هر خط کلمه ای را انتخاب کنید و زیر آن خط بکشید حال که از تمام خطوط صفحه یک کلمه در هر خط را انتخاب کرده اید برای هر کدام از آن ها متنی را بنویسید.

 

بدون هر گونه قانون و ابزار فقط آن چیزی را که به ذهنتان می رسد را بنویسید هر چقدر متنی که می نویسید طولانی تر باشد بهتر است .

برای راحتی در این کار اول چند جمله در مورد آن کلمه صحبت کنید و بعد آن را بر روی کاغذ بیاورید این کار هم باعث بالا رفتن توانایی شما در نوشتن خواهد شد و هم خلاقیت شما را در نویسندگی افزایش می دهد امیدوارم که این تمرین را به عنوان اولین تمرین نویسندگی انجام داده و از آن نتیجه بگیرید.

در پایان ضمن تبریک به شما به خاطر اینکه برای پیشرفت خود اهمیت قائل هستید از شما دعوت میکنم برای دریافت آموزش های بهتر و تکمیل تر در دوره رایگان آموزش داستان نویسی که ما برای شما تدارک دیده ایم شرکت کنید .

 

به امید فردایی بهتر برای شما

مصطفی طاهری
Taheeri@yahoo.com

درباره مصطفی طاهری

۴ نظرات

  1. جناب استاد طاهری ، بابت مطالب زیبا و پر محتوایتان کمال سپاس را دارم .

  2. سلام خسته نباشید آقای طاهری من دوست دارم کتاب شما رو داشته باشم از کجا میتونم تهیه کنم چون هر چه میگردم نیست

    • جهت خرید کتاب می توانید به ادمین کانال تلگرامی پیام داده و یا از طریق شماره حساب وارد شده در سایت مبلغ را واریز و از طریق تلگرام و یا پیامک اطلاع دهید تا کتاب برای شما از طریق پست ارسال گردد.باتشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

فروشگاه رد کردن